Lesný požiar na vrchu Šípok

04.05.2012 14:40

Dňa 3.5. 2012 tesne po polnoci bol spozorovaný lesný požiar na vrchu Šípok . Na zásah boli vyslaný príslušníci Okresného riaditeľstva HaZZ v Partizánskom, príslušníci Okresného riaditeľstva HaZZ v Prievidzi a členovia dobrovoľného  hasičského zboru Kolačno.  Likvidáciu sťažoval veľmi zle prístupný terén a mierny vietor .  Techniku sa nepodarilo  dostať bližšie k miestu požiaru , preto veliteľ zásahu nariadil , aby sme sa pokúsili oddelit ohnisko vytvorením ochranného valu pomocou lopát odhrabávaním suchého lístia a použitím požiarnych genfovakov . Museli byť použité aj dýchacie prístroje . Počas odhrabávania lístia sa našla delostrelecká mína z obdobia druhej svetovej vojny . Podľa pyrotechnika bola plná trhaviny , ale bez zapaľovača .Požiar sa podarilo dostať pod kontrolu v skorých ranných hodinách , približne o 5.30 h . Hasiči HaZZ Prievidza a Dhz Kolačno stiahlo svoje jednotky . Na mieste zostali hasiči HaZZ Partizánske a na pomoc pri dohasení prišli lesný robotníci i s technikou . V doobedňajších hodinách zosilnel vietor a plamene znova zachvátili les . Museli byť znova povolané jednotky HaZZ Prievidza , Bánovce n/B a dobrovoľný hasičský zbor Kolačno . Prišli na pomoc aj dobrovoľný hasiči z Veľkých Uheriec . Podarilo sa dostať techniku s vodou bližšie k miestu požiaru a spoločnými silami sa do večerných hodín podarilo požiar úplne zlikvidovať .

Ďakujem všetkým ktorí svojim pričinením pomohli tento  požiar zlikvidovať .

Dobrovoľníci z Kolačna :

Jozef Petrík , Ján Pastierik , Josef Čangel , Anton Grznár , Milan Duchovič , Pavol Marko , Pavol Repa , Pavol Dzurus , Anton Chochula , Anton Súlovský ml., Anton Súlovský st ., František  Čmiko , Dávid Čmiko , Miroslav Belan , Július Náhlovský , Dušan Belis , Luboš Preťo , Peter Dobiáš , Miloš Hudok , Tomáš Hudok , Peter Hrčka , ospravedlňujem sa ak niekto chýba . Ďakujem .

Foto k článku TU : fotogaleria-dhz-kolacno.webnode.sk/fotogaleria/